Teknolojik Tarım


2016 yılında üretime başlayan tesisimiz de 86.700M² sera, 3.500M² paketleme ve teknik alanlar olmak üzere toplam 90.200 M² kapalı alanda 12 ay boyunca üretim yapılmaktadır.

Teknolojik sera ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte, her geçen gün ilgi artmaktadır. Yatırım maliyetinin yüksek olmasının yanı sıra, verimi de diğer sera cinslerine göre daha yüksektir. Cam sera yatırımını seçmek demek, teknolojik bir sera yapmayı seçmek demektir.

Birlik Ziraat İşletmesi’nin Uşak/Banaz da kurduğu cam seralarda en son Hollanda teknolojisi kullanılmıştır. Hollanda sera sektöründe dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olmakla beraber, aynı zamanda en gelişmiş teknolojiye sahip ülkesidir.

Cam Sera

Cam Sera; Rüzgâr, don, yağmur, haşere ve hastalık gibi çevrenin zararlı etkilerinden arındırılmış bir ortam da, her mevsim kaliteli ve bol ürün yetiştirmek için en ideal üretim yeridir.
Açık arazide yapılan tarımda yüksek sıcaklık, nem, rüzgâr, don, yağmur gibi etkenler ürün kalitesini ve verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Oysaki cam sera da bütün bu olumsuz şartlardan uzak ve ideal şartların sağlandığı bir ortamda üretim yapılmaktadır. Isı ve ışık tüm meyve-sebzelerin vazgeçilmez gıdasıdır. Ancak bitkilerin ihtiyacı olan ışıktan ve ısıdan fazlası, bitki gelişimini ve verimini olumsuz yönde etkiler.
Cam seralar da gerektiğinde gölgeleme yapılarak güneş ışığının ve ısısının ideal şartlarda kullanılması sağlandığı için kalite ve verimi artırmak daha kolaydır.

Jeotermal Isıtma

Dört mevsim taze ürün elde etmek için soğuk mevsim şartlarında da üretim yapmak gereklidir. Soğuk havalarda bitkinin gelişimini sağlamak için, seranın ideal sıcaklıkta ısıtılması gerekir. Birlik Ziraat sera yatırımına karar verdiğinde bu hususu göz önünde bulundurarak, ısıtmanın çevreye zarar vermeyen doğal enerji kaynakları ile yapılması hedeflemiştir. Isıtma için jeotermal sıcak sudan yararlanmak amacı Türkiye de bulunan jeotermal alanlar araştırılmış ve bölge seçimi buna göre yapılmıştır.

Hormonsuz Üretim

Halk arasında tüm seralardaki üretimin hormonlu olduğu şeklinde bir endişe vardır. Teknolojik seralarda ise tamamen bitkinin kendi doğasına uygun ortamda üretim yapılmaktadır. Açık alanlardaki tüm bitkilerde tozlaşma; rüzgârlar, arılar ve böcekler vasıtası ile olmaktadır. Oysaki seralar kapalı alanlar oldukları için tozlaşmayı sağlayacak olanak yoktur. Bu nedenle seralarda tozlaşma için bombus arıları vasıtası ile tamamen doğal yollarla yapılmaktadır.

Topraksız Tarım

Bir ülkenin en önemli doğal kaynaklarının başında tarım arazileri gelmektedir. Ülkemizde tarım arazilerinin genişletilmesi, ıslah edilmesi hem çok zor hem de düşük verim sebebiyle oldukça maliyetlidir. Oysaki nüfusun ve gelir seviyesinin artmasının oluşturduğu talebin karşılanması üretimi artırmakla mümkündür. Bu nedenle tarıma elverişli olmayan arazilerin değerlendirilmesi son derece önemlidir. Bu da ancak topraksız tarım teknolojileri kullanarak mümkün olur.
Seracılık sektörünün önemli bir kolu da topraksız tarım yapılan bölümüdür. Tarıma elverişli olmayan verimsiz toprakların yer aldığı atıl halde ki arazilerde kurulan seralarda Topraksız Tarım Teknolojileri (3T) ile üretim yapılarak ülkenin tarım alanları artırılmaktadır.
Topraksız tarım %100 organik bir ortam olan Hindistan Cevizi Kabukları (Cocopeat), inorganik olan Kaya Yünü (Rockwool) ve Perlit gibi yetiştirme ortamlarında yapılır. Hindistan cevizinin dış kabuğunda uzun lifler ve toz halinde taneler bulunur. Bu lifler ve tanelerin kurutulup, belirli oranlara karıştırılıp sıkıştırılması ile cocopeat levhaları elde edilir. Cocopeat, bitki köklerinin topraktan çok daha iyi havalanmasını sağlar. Besleyici olarak da Cocopeat doğru bir seçimdir. Bünyesinde azot, fosfor, potasyum ve mikro besin elementleri barındırır. Ayrıca doğal köklenme hormonlarına ve mantar önleyici özelliklere sahiptir.
Kullanılan teknoloji, günün en ideal saatlerinde her bitkiyi damlama sistemi ile sulamak ve gübreleme imkânı sağlamaktadır. Sulama suyu önce dinlendirilip, sonra ozmos sistemi ve Ultraviyole ile her türlü partikülden arıtılarak kullanılmaktadır.

Otomasyon

Seralarımızda su arıtma, sulama, gübreleme, sisleme (nemlendirme), doğal havalandırma, ısıtma, gölgeleme gibi sistemler, sera içindeki sensörler den bilgisayara gelen bilgilere göre otomatik olarak çalışmakta ve kontrol edilmektedir.